دوخت لباس زنانه لباس مجلسی لباس مجلسی زنانه

دوخت لباس زنانه پروسه ای حساس بوده و نیازمند دقت بالایی می باشد. بسیاری از افراد قیمت بالا و شیک بودن ایست لباس را به منزله کیفیت بالا برشمرده و ملاک اصلی آن ها در ارزیابی کیفیت البسه همین دو مورد است. کیفیت یک لباس مجلسی زنانه دوخته شده در مزون به چند فاکتور مهم و کلیدی بستگی دارد که در این مطلب آن ها را با یکدیگر مرور خواهیم کرد. با مزون آیلار همراه باشید.

دوخت لباس زنانه لباس مجلسی لباس مجلسی زنانه

دوخت ها و درزها

از جمله جزئیاتی که به کمک آن می توانید کیفیت دوخت یک لباس زنانه را بسنجید، یکنواختی و صاف بودن دوخت درزهای لباس می باشد. برای این کار کافیست لباس را پشت و رو کرده و درزهای آستین، پهلو و حاشیه ها را چک کنید. در صورتی که درزهای یک لباس به خوبی دوخته نشده باشند، امکان باز شدن درز در جریان مجلس و یا در زمان شستشو وجود دارد. برای بررسی درزها کافیست به چند نکته زیر توجه کنید:

  • در ابتدا درزهای اصلی لباس را بررسی کنید. آیا درز ها صاف هستند یا کج دوخته شده اند؟ آیا دوخت تمیزی و مرتبی دارند؟ نخ های شل، سرنخ های گرفته نشده و قسمت هایی که چندین بار دوخته شده اند همگی نشانه های بدی برای کیفیت لباس هستند. همچنین هیچ جای سوراخ سوزنی نباید روی پارچه لباس وجود داشته باشد. این سوراخ های معمولا به دلیل استفاده از سوزن دوخت بیش از اندازه بزرگ ایجاد شده و باعث کاهش عمر و کیفیت پارچه لباس می شوند. برای بررسی محکم بودن درزها دو طرف درز را به آرامی از هم جدا کنید. اگر مشاهده کردید که درز به راحتی بار می شود این یعنی کیفیت دوخت لباس پایین است.
  • درزهای لباس می بایست کاملا صاف بوده و هیچ چین و چروکی نداشته باشند. توجه کنید که درزها می بایست به صورت کاملا یکنواخت قسمت های مختلف لباس را بدون صدمه زدن به پارچه به یکدیگرکتصل کنند.
  • اگر پارچه شما طرح دار است، این طرح می بایست در قسمت درزها هماهنگی خود را حفظ کرده باشد. برند ها و مزون های با کیفیت با رعایت این مسئله مهارت خود را نشان می دهند.
  • داخل لباس را به دقت چک کنید. برای اتصال بخش های اصلی لباس از چه نوع دوختی استفاده شده است؟ دوخت سه نخ برای پاک دوزی لبه های داخلی لباس مناسب بوده و تمیز بودن و کیفیت دوخت لباس مجلسی زنانه را تضمین می کند. اما این نوع دوخت که به شکل زیگ زاگی می باشد، برای اتصال بخش های اصلی لباس اصلا مناسب نمی باشد.

دوخت لباس زنانه لباس مجلسی لباس مجلسی زنانه

تن خور و ایست لباس

تن خور و ایست لباس در بدن مهم ترین نکته می باشد. در صورتی که لباس با اندام شما تناسب نداشته باشد، جنس پارچه و رنگ و کیفیت دوخت دیگر اهمیتی ندارند. به این نکته توجه کنید که بسیاری از فروشندگان با استفاده از فن بیان به شما این مسئله را تلقین می کنند که “این لباس برازنده شماست”، حتی اگر نباشد. پس زمان تحویل گرفتن یا خرید لباس مجلسی ابتدا طبق سلیقه خود و بدون در نظر گرفتن نظر دیگران تناسب و زیبایی لباس را ارزیابی کنید و سپس از نظر دیگران از جمله فروشنده استفاده کنید.

تن خور یک لباس ممکن است برای افراد مختلف کاملا متفاوت باشد. چرا که این مسئله به میزان زیادی به فرم بدن شما بستگی دارد. پس بهتر است ارزیابی ایست لباس زنانه مورد نظر خود را از دو نقطه نظر انجام دهید. اولا فاکتورهای کلی و استاندارد که هر لباسی باید داشته باشد را بررسی کرده و سپس به زیبایی ایست لباس روی بدن خود توجه کنید. برای بررسی دقیق ایست لباس به نکات زیر توجه کنید:

  • برخی لباس ها مانند بلوز مجلسی و یا لباس مجلسی با پارچه غیر کش می بایست در قسمت سینه پنس داشته باشند. این باعث می شود لباس در قسمت سینه شل نبوده و به زیبایی روی بدن بنشیند.
  • درز کمر لباس از جمله مواردی است که مزون های بی کیفیت به آن توجه نمی کنند. کمر انسان صاف نیست به همین دلیل یک تکه پارچه چهارگوش نمی تواند به سادگی روی انحنای کمر بخوابد و برای این کار به یک یا چند درز نیاز است.
  • آستر دوزی برخی قسمت های لباس مانند پشت گردن و یا آستین به زیباتر شدن تن خور لباس کمک می کند.
  • علاوه بر ایست لباس راحتی آن را نیز بررسی کنید. مهم نیست کیفیت دوخت یک لباس چقدر بالا باشد، اگر شما در آن احساس راحتی نکنید پس این لباس مناسب شما نیست.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص ایست لباس روی بدن و فرم بدنی پیشنهاد می کنیم مطلب فرم بدن و لباس مجلسی مناسب شما را مطالعه نمایید.

دوخت لباس زنانه لباس مجلسی لباس مجلسی زنانه

پاک دوزی و دوخت حاشیه

برخی ریزه کاری های دوخت لباس مجلسی که تحت عنوان پاک دوزی شناخته می شوند، در ارزیابی کیفیت یک لباس عناصر تعیین کننده ای هستند. پاک دوزی عبارت است از دوخت صحیح و صاف زیپ مخفی، آستر کشی داخل لباس، دوخت تمیز و منظم گوشه ها و … . ار آنجا که این گونه موارد بیشتر توسط خیاطان ماهر و زبده رعایت می شوند، شما می توانید با بررسی آن ها کیفیت لباس خود را بهتر بسنجید.

مرتب بودن دوخت حاشیه لباس یک نکته مثبت بزرگ محسوب شده و حتی عمر لباس را نیز افزایش میدهد. دوخت صحیح حاشیه از درزها در مقابل تعرق بدن محافظت کرده و ظاهر مرتب و زیباتری به لباس زنانه می بخشد. پوشیدن لباس هایی که پاک دوزی خوبی دارند آسان تر بوده و این مسئله از کشیده شدن و ول شدن پارچه لباس نیز جلوگیری می کند. پارچه ای که برای دوخت حاشیه استفاده می شود می بایست از جنس پارچه اصلی لباس و یا حتی پارچه ای ضخیم تر باشد. توجه داشته باشید که نحوه شستشوی پارچه حاشیه می بایست مشابه پارچه اصلی لباس باشد. در عیر این صورت شستشوی لباس می تواند چالش برانگیز باشد.

دوخت لباس زنانه لباس مجلسی لباس مجلسی زنانه

گیپور دوزی و اپلیکه

بسیاری از مدل های لباس مجلسی و لباس عروس به گیپور دوزی و اپلیکه مزین شده اند چرا که سلیقه بانوی ایرانی با این مدل کاردست روی البسه مجلسی سازگاری دارد. برای سنجش کیفیت لباس هایی که روی آن ها گیپور دوزی شده است شما می بایست تمیز بودن حاشیه گیپور و اپلیکه و نداشتن اضافه تور و نخ روی آن ها را از نزدیک بررسی کنید.

نکته مهم در خصوص نحوه اتصال این نوع کاردست روی لباس زنانه این است که برای اتصال به جای چسب می بایست از دوخت اتفاده شود. بسیاری از مزون ها برای اتصال گیپور و اپلیکه به لباس از انواع مختلف چسب استفاده می کنند. این امر علاوه بر آسیب رساندن به پارچه، ظاهر نامناسبی داشته و بی توجهی و کم کاری خیاط را نشان می دهد. یک خیاط ماهر برای متصل کردن کاردست به پارچه از دوخت ظریف استفاده می کند هرچند که این کار بسیار زمان بر بوده و مهارت و وقت زیادی را می طلبد.

دوخت لباس زنانه لباس مجلسی لباس مجلسی زنانه

ایست یقه، آستین و شلوار

زمانی که شما برای دوخت لباس خود به مزون مراجعه می کنید، ایست لباس روی تن شما باید در بهترین حالت باشد چرا که مدل انتخاب شده دقیقا برای اندام و سایز شما دوخته می شود و در این حالت هیچ بهانه ای پذیرفته نیست. بسیاری از خانم های ایرانی دارای ایرادهای اندامی خاص خود می باشند که این ایرادها می بایست با مهارت خیاط تا حد ممکن پوشانده شوند. از جمله قسمت های مهمی که دوخت صحیح آن ها نیازمند مهارت و تجربه بالای خیاط می باشد، قسمت های آستین، یقه و شلوار در لباس هستند. برش و دوخت این سه قسمت می بایست کاملا صحیح و در بهترین حالت خود باشند چرا که خیاط در صورت عدم توانایی در دوخت صحیح این قسمت ها، مطمئنا از مهارت کافی برخوردار نیست.

دوخت لباس زنانه لباس مجلسی لباس مجلسی زنانه

دوخت زیپ و دکمه ها

بررسی کنید که فاصله دکمه ها از هم برابر بوده و به خوبی به لباس دوخته شده باشند. گنجاندن یک دکمه اضافه به صورت مخفی برای لباس زنانه نکته مثبت بزرگی بوده و کیفیت کار دوزنده را می رساند. سوراخ دکمه نیز می بایست مقاوم بوده و دور آن به خوبی دوخته شده باشد تا از آسیب رسیدن به لباس حین باز و بسته کردن دکمه ها جلوگیری شود.

دوخت زیپ شاید امری ساده به نظر برسد، اما در صورتی که زیپ لباس به خوبی دوخته نشده باشد، تن خور قسمت میانی لباس شما دچار مشکل می شود. توجه کنید که دوخت زیپ مخفی می بایست کاملا صاف بوده و زمانی که زیپ بسته می شود لباس بدون چین و چروک باشد. البته لباس های دوخته شده با پارچه ساتن عموما در قسمت زیپ دارای چروک هستند که این امری طبیعی است. همچنین قسمت انتهای بالای زیپ می بایست با یقه هم راستا بوده و اضافه نداشته باشد. در صورتی که زیپ لباس شما در قسمت پهلو باشد نیز زیپ می بایست با حلقه آستین هم راستا باشد.

کیفیت کاردست و مواد اولیه

مهم تر از نوع مواد اولیه به کار رفته برای کار دست لباس، دقت و ظرافت دوخت می باشد. کاردست می بایست با نخ های مقاوم (مانند پلی استر) روی لباس دوخته شده و این نخ از روی لباس قابل رؤیت نباشد. شاید شناسایی نوع منجوق و ملیله و یا کیفیت سنگ های به کار رفته روی لباس برای افرادی که در این زمینه دارای اطلاعات کافی نیستند امری دشوار باشد. اما نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم می توانیند در بررسی کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در لباس به شما کمک کنند.

بهترین نوع سنگ موجود در بازار سنگ اتریشی می باشد که نسبت به نمونه های تقلبی، که از جنس پلاستیک فشرده می باشند، وزن و درخشش بیشتری دارد. همچنین برش روی این سنگ ها با بررسی دقیق تفاوتهای جزئی دارند. جنس درجه یک منجوق و ملیله نیز از شیشه بوده و وزن و تلالو بیشتری دارند. در کل استفاده از سنگ و یا منجوق و ملیله اصل روی لباس باعث می شود وزن لباس به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند. در صورتی که تمایل دارید لباس مجلسی شما وزن کم تری داشته باشد می توانید از مواد اولیه پلاستیکی استفاده کنید.از آن جا که معمولا لباس های مجلسی یک یا دو بار استفاده شده و با دقت نیز شستشو می شوند، استفاده از مواد اولیه درجه دو مشکل خاصی از نظر ظاهری برای لباس ایجاد نخواهد کرد.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در مطلب بعدی که به احتمال زیاد در دو بخش نوشته خواهد شد به بررسی انواع پارچه های مورد استفاده در دوخت لباس زنانه خواهیم پرداخت. برای راهنمایی بیشتر در مورد خرید و دوخت لباس مجلسی زنانه می توانید مطلب نکات خرید لباس مجلسی که همه خانم ها باید بدانند را مطالعه نمایید. به نظر شما چه مواردی در تشخیص کیفیت یک لباس تاثیر گذار می باشند؟ نظرات خود را در قسمت نظرات وبسایت در پایین همین مطلب و یا در پیج اینستاگرام مزون آیلار با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *