پارچه لباس مجلسی

در قسمت دوم از مطلب راهنمای خرید پارچه به بررسی دیگر پارچه های پرکاربرد برای دوخت البسه زنانه و مخصوصا انواع پارچه مجلسی می پردازیم. فراموش نکنید که حتما مطلب راهنمای خرید پارچه لباس قسمت اول را نیز مطالعه نمایید. همانطور که در قسمت اول نیز گفته شد، مطالب بازگو شده در این دو مقاله بسیار مفصل و طولانی بوده و به خاطر سپردن همه اطلاعات ارائه شده کاری دشوار است. پس بهتر است از این مقالات به عنوان یک مرجع اطلاعاتی استفاده کرده و هر زمان که قصد خرید پارچه دارید از بخش مربوط به پارچه مورد نظر خود استفاده کنید.

لازم به ذکر است که تنوع پارچه های تولید شده در نقاط مختلف جهان بسیار زیاد بوده و نمی توان تمامی آن ها را در قالب دو مطلب کوتاه معرفی کرد. در تهیه این مطالب مهم ترین و کاربردی ترین پارچه های موجود در بازار ایران که از آن ها در دوخت لباس های زنانه استفاده می شوند را بررسی خواهیم کرد. همچنین با پیشرفت صنعت نساجی انواع متنوعی از پارچه های ترکیبی نیز تولید می شوند که سعی می کنیم در آینده در مطلبی جداگانه به صورت مفصل آن ها را معرفی کنیم. با مزون آیلار همراه باشید.

انواع پارچه مجلسی مناسب دوخت لباس

پارچه لباس مجلسی مخمل

مخمل

یکی از زیباترین و شیک ترین پارچه ها برای مراسم های رسمی مخمل می باشد. این پارچه دارای درخشش و عمق منحصر به فردی بوده و انتخابی عالی برای دوخت لباس مجلسی می باشد. برخی از ویژگی های مثبت مخمل عبارتند از ایست و تن خور نرم، درخشش زیبا، با دوام و دارای سطحی بسیار نرم.

انواع مختلف پارچه مخمل از ابریشم و یا الیاف مصنوعی ساخته می شود. مخمل ابریشم بسیار حساس بوده و پاک کردن اکثر لکه ها از روی آن بسیار سخت می باشد. شستشوی برخی از انواع مخمل دارای دستورالعمل خاص خود بوده و یا می بایست خشک شویی شوند. البته مخمل پلی استر و یا کتان علاوه بر دوام بالاتر شستشوی راحت تری نیز دارند. از مخمل می توان برای دوخت روبالشتی، روکش مبلمان، کوسن و پرده نیز استفاده کرد.

اگر به دنبال یک پارچه مخمل منحصر به فرد برای لباس مجلسی خود هستید به شما مخمل ماربل (Marbled) را پیشنهاد می کنیم. این نوع مخمل در بازار با نام های مختلفی مانند مخمل ابر و باد، مخمل مرمری و یا مخمل ماربل فروخته می شود. ویژگی منحصر به فرد این نوع مخمل ظاهر و رنگ متفاوت آن بسته به زاویه دید می باشد. جهت پرزهای روی سطح مخمل ماربل متغیر بوده و همین موضوع باعث شده است که این پارچه زیر نورهای مختلف ظاهری متفاوت داشته باشد.

پارچه لباس مجلسی لمه

لمه

بدون شک پارچه لمه و انواع مختلف آن جزو محبوب ترین پارچه ها برای دوخت البسه زنانه محسوب می شوند. از جمله ویژگی های لمه می توان به خاصیت کش سانی (در برخی مدل ها)، عدم آبرفت، ظاهر براق و اتوکشی آسان اشاره کرد. توجه داشته باشید که بهتر است برای اتوکشی لمه از حرارت متوسط استفاده کنید. لمه بافتی ریز داشته و ضخیم است. به صورتی که بدن را به صورت کامل پوشانده و نیازی به آستر ندارد. پارچه های لمه پس از شستشو رنگ خود را به خوبی حفظ می کنند. توجه داشته باشید که ظاهر براق لمه اندام شما را درشت تر نشان خواهد داد بنابراین این پارچه برای افراد با سایز بزرگ مناسب نیست. در صورتی که سایز شما بزرگ است بهتر است از لمه به صورت تنها بخشی از لباس خود استفاده کنید.

برای دوخت مدل های پفدار بهتر است از انواع آهار دار این پارچه استفاده کنید تا ایست لباس حفظ شود. پارچه لمه بدون آهار، ایست لخت داشته و برای مدل های راسته و ریزش دار مناسب تر است. مانند دامن های کلوش لخت و پیراهن های ترک.

از جمله محبوب ترین انواع این این پارچه زیبا می توان به لمه شنی اشاره کرد. لمه شنی در سالیان اخیر بسیار محبوب شده و مدل های متنوع و شیکی با این پارچه دوخته می شوند. لمه شنی ظاهری براق داشته و برای دوخت لباس مجلسی بسیار مناسب است. هنگام خرید پارچه لمه شنی به پشت پارچه توجه کنید. در صورتی که پشت پارچه حالتی ژله ای داشته باشد دوام پارچه بیشتر بوده و ریزش اکلیل و بافت روی پارچه بسیار کمتر خواهد بود. پس از دوخت لباس با لمه شنی بهتر است روی لباس را کمی تافت بزنید تا ریزش اکلیل را به حداقل برسانید.

پارچه لباس مجلسی حریر

حریر

پارچه حریر نوعی پارچه ابریشمی است که انواع ترکیبی آن مانند حریر ساتن، کرپ حریر و حریر ژورژت موجود می باشند. حریر از الیاف ابریشم طبیعی و یا مصنوعی بافته می شود. از پارچه حریر می توان در دوخت انواع البسه زنانه مانند پیراهن، دامن و مانتو استفاده کرد. به خاطر نازک بودن حریر معمولا زیر آن از آستر استفاده می شود که نسبت به مدل لباس، نوع پارچه آستر نیست متفاوت می باشد. برای مدل های پف دار از آسترهای آهاردار و برای مدل های لخت از آسترهای ساده و نازک تر استفاده می شود. پارچه حریر به دلیل ظریف بودن مناسب مدل های جذب مانند مدل ماهی نمی باشد. دوخت حریر کاری دشوار بوده و برای دوخت لباس با آن می بایست از سوزن مخصوص استفاده کرد.

فراموش نکنید در مدل هایی که نیاز به پارچه لایی هست حتما رنگ پارچه لایی می بایست مشابه حریر باشد. حریر پارچه ای بسیار زیبا و ظریف بوده که برای دوخت لباس مجلسی بسیار ایده آل است، اما این ظرافت باعث شده تا دوام آن کم باشد و به همین دلیل اکثرا از حریر در کنار پارچه های دیگر استفاده می شود. مثلا بالاتنه گیپور و دامن و آستین ها از جنس حریر می باشند.

پارچه لباس مجلسی شیفون

شیفون

یکی از زیباترین پارچه ها برای دوخت لباس مجلسی پارچه شیفون می باشد. این پارچه در انواع مختلفی یافت می شود. پارچه شیفون با انواع الیاف ابریشم، کتان، ریون و یا الیاف مصنوعی بافته می شود. این پارچه بسیار سبک و لطیف بوده و به همین دلیل تن خور لخت و زیبایی دارد. از دیگر ویژگی های پارچه شیفون می توان به بافت ساده، خاصیت کشسانی مناسب و استحکام آن اشاره کرد. شیفون ابریشم ظاهری براق و شیفون کتان ظاهری مات دارد. همچنین سطح این پارچه زبر بوده که این به دلیل بافت خاص تار و پود آن می باشد.

شیفون ابریشم انتخاب خوبی برای دوخت لباس مجلسی محسوب می شود. به دلیل ظرافت این پارچه دوخت لباس با آن کار سختی است اما زیبایی ایست آن روی بدن ارزش زحمت دوخت آن را دارد. شیفون پاریس از جمله انواع محبوب این پارچه برای دوخت لباس مجلسی می باشد. این پارچه نازک و راحت بوده و هوا به راحتی از آن عبور می کند. البته شیفون پاریس ضخامت بیشتری نسبت به انواع قدیمی شیفون داشته و لازم نیست نگران مشخص بودن بدن از زیر پارچه باشید. از پارچه شیفون معمولا برای دوخت مدل های دارای دامن لخت استفاده می شود. در نظر داشته باشید که این پارچه به راحتی چروک می شود.

پارچه لباس مجلسی ژرژت

ژرژت

این پارچه دوست داشتنی از قدیم با ابریشم بافته می شود؛ اما امروزه با پیشرفت صنعت نساجی از الیاف مصنوعی مانند پلی استر نیز برای بافت آن استفاده می شود. ژرژت پارچه ای خاص می باشد که ویژگی های مخصوص به خود دارد. از جمله این ویژگی ها می توان به ظاهر پر چروک، تن خور مواج، بافت متراکم، استحکام بالا و خشکی و زبری آن اشاره کرد.

پارچه ژرژت انتخاب بسیار خوبی برای دوخت لباس مجلسی می باشد. استحکام این پارچه باعث شده تا دوخت پولک، منجوق و ملیله روی آن ساده باشد. پس این پارچه برای مدل های کارشده انتخاب مناسبی است. ژرژت بافته شده با الیاف مصنوعی پلی استر (پلی ژرژت) تنوع و دوام رنگ بیشتری نسبت به ژرژت ابریشم دارد. همچنین پلی ژرژت در عین لطیف بودن بسیار مستحکم بوده و تمام ویژگی های مثبت ژرژت ابریشم را نیز دارا است. ژرژت ابریشم نازک تر و ظریف تر می باشد.

پارچه لباس مجلسی کرپ

کرپ

پارچه کرپ برای دوخت انواع لباس های رسمی و مجلسی بسیار محبوب می باشد. بافت متراکم و خاص این پارچه ویژگی های منحصر به فردی به کرپ بخشیده است که از جمله آن ها می توان به ظاهر تقریبا چین و چروک دار، سطح دانه دانه، وزن سبک، ظاهر مات و خاصیت کش سانی اشاره کرد. البته کرپ باربی که در حال حاضر بسیار محبوب نیز می باشد، سطح نرمی داشته و دانه دانه نیست. یکی دیگر از ویژگی های خاص کرپ کش خاصیت کش سانی دو طرفه آن می باشد. یعنی پارچه هم در جهت تار و هم پود کش می آید.

برخی مدل های کرپ در زمان اتوکشی خراب شده و حرارت باعث جمع شدن (مشابه آب رفتن اما در اثر حرارت) آن ها می شود. در زمان اتوکشی پارچه کرپ بهتر است از دمای متوسط استفاده کرده و به جای کشیدن اتو روی پارچه آن را روی پارچه گذاشته و بردارید و این کار را تکرار کنید. بهتر است قبل از اتو کشی پارچه کرپ درجه حرارت اتو و روش اتوکشی را روی تکه کوچکی از پارچه تان امتحان کنید.

پارچه کرپ ایست بسیار شیک و سنگینی داشته و از این رو برای دوخت لباس های رسمی مانند مانتو و کت و دامن نیز مناسب می باشد. بافت سفت و دانه دانه کرپ بسیار منحصر به فرد بوده و در کمتر پارچه ای دیده می شود. این بافت خاص به علاوه سطح نرم و ایست چشم نواز پارچه کرپ را به یکی از محبوب ترین پارچه ها در دنیای مد و فشن تبدیل کرده است. دوخت کرپ نیز بسیار ساده می باشد؛ پس اگر قصد دارید وارد دنیای جذاب طراحی و دوخت لباس شوید، پارچه کرپ برای شروع انتخاب بسیار خوبی است.

کرپ فرانسه نازک و کرپ باربی دو نوع محبوب این پارچه برای دوخت لباس مجلسی هستند. کرپ فرانسه نازک بسیار ظریف و نرم بوده و تن خور شیکی دارد. با وجود وزن سبک و نازک بودن، کرپ فرانسه شکل خود را به خوبی حفظ کرده و از این رو برای دوخت مدل های با آستین و یقه های شکل دار بسیار مناسب می باشد. کرپ باربی نیز سطح براق و زیبایی داشته و خاصیت ضد الکتریسیته ساکن دارد و به همین دلیل به بدن نمی چسبد. خاصیت کش سانی دو طرفه کرپ باربی از دیگر انواع کرپ بیشتر بوده و تنوع ضخامت آن باعث شده تا در دوخت انواع البسه مجلسی از آن استفاده شود.

پارچه لباس مجلسی ارگانزا

ارگانزا

جنس پارچه ارگانزا خشک و سبک بوده و برای زیبایی بخشیدن به لباس های مجلسی بسیار مناسب است. پارچه ارگانزا معمولا از ابریشم و یا الیاف مصنوعی بافته می شود. از جمله ویژگی های مهم این پارچه می توان به مقاومت خوب، شفافیت و نازکی، وزن بسیار سبک و براق بودن آن اشاره کرد. شما می توانید با ترکیب ارگانزا با پارچه های دیگر مدل های زیبایی خلق کنید.

از ارگانزا می توان در دوخت گستره وسیعی از مدل های سنتی و مدرن استفاده کرد. ارگانزا ابریشم و یا حریر ارگانزا یکی از انواع محبوب این پارچه برای دوخت لباس می باشد. این نوع پارچه بسیار سبک بوده (وزن هر متر از آن حدودا 24 گرم است) و این وزن کم باعث شده تا حرکت آن در دامن های آبشاری و یا طبقه ای بسیار زیبا و رویایی باشد. شفافیت و نازکی این پارچه باعث شده مدل های طرح دار این پارچه دو رو باشند.

پارچه لباس مجلسی تور دانتل

تور و دانتل

یکی از پرکاربردترین پارچه ها در دوخت لباس مجلسی، لباس بچه و لباس عروس تور و دانتل می باشد. دوخت کاردست روی تور ساده بوده و بسیاری از لباس های کارشده از پارچه تور بهره می برند. تورهای آهاردار که ایست سفت تری دارند برای مدل های پفدار و پرنسسی مناسب بوده و همچنین از آن ها برای دوخت ژپون نیز استفاده می شود. تور کش مناسب مدل هایی است که بالاتنه آن ها جذب می باشد. در زمان خرید تور به براق یا مات بودن آن توجه داشته باشید. چراکه جلوه این دو نوع تور بعد از اضافه شدن به لباس شما متفاوت خواهد بود. تور براق برای مدل هایی که کار شده هستند مناسب تر است. چرا که جلوه درخشش لباس را بهبود می بخشد. تور مژگان محبوب ترین نوع تور براق می باشد که البته نوع مات آن نیز در بازار موجود است.

دانتل نوعی تور طرحدار محسوب می شود. تور دانتل با کیفیت سطحی نرم داشته و جزئیات ریز آن کاملا تمیز و مرتب به نظر می رسد. همچنین تور زمینه دانتل با کیفیت می بایست بافتی یکنواخت و مرتب داشته باشد. طرح دانتل می بایست شکیل و بدون گوشه های تیز بوده و اشکال هندسی طرح روی تور یکنواختی خود را حفظ کنند. در صورتی که در زمان خرید دانتل ویژگی های مذکور را مشاهده نکردید، می توان گفت که این دانتل کیفیت مطلوبی ندارد.

لازم به ذکر است که بر خلاف تصور عمومی، دانتل و  گیپور با یکدیگر متفاوت بوده و گیپور در واقع تور محسوب نمی شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت این دو می توانید مطلب تفاوت دانتل و گیپور را مطالعه کنید.

در صورتی که این مطلب برای شما مفید واقع شده است آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. شما همچنین می توانید نظرات خود را در مورد انواع پارچه ها و روش های شناسایی کیفیت هر یک در قسمت نظرات و یا در پیج اینستاگرام مزون آیلار به اشتراک بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *