در دنیای مد و فشن، تئوری رنگ یکی از ارکان اساسی و بسیار مهم محسوب می شود. تئوری رنگ به بررسی نحوه ترکیب رنگ ها و تاثیر دیداری آن ها می پردازد. تئوری رنگ و ست کردن رنگ با دایره رنگ ها برای طراحان لباس دو جزء جدایی ناپذیر فرآیند طراحی لباس هستند. دایره رنگ ها با دسته بندی رنگ ها در سه دسته اصلی، انتخاب و ست کردن آن ها با یکدیگر را به امری ساده تبدیل کرده است. فقط کافیست با روش کار این ابزار جادویی آشنا باشید. در این مطلب قصد داریم روش ست کردن رنگ لباس با استفاده از دایره رنگ را بررسی کنیم.

تئوری رنگ و ست کردن رنگ لباس با دایره رنگ ‌ها

تئوری رنگ و دایره رنگ ها

ذهن ما زیبایی را در تقارن، تعادل و طرح های تکرار شونده می بیند. به وجود آمدن احساس خوب در انسان ها با دیدن ترکیب های رنگی دارای هارمونی در البسه و اکسسوری های جانبی امری طبیعی می باشد. یادگیری روش کار کردن با دایره رنگ به شما اجازه می دهد تا زیبایی استایل خود را به میزان چشمگیری ارتقاء دهید. اولین چیزی که توسط چشم دیده شده و بیشتر در ذهن باقی می ماند رنگ لباس است. پس می توان گفت انتخاب رنگ مناسب از انتخاب مدل لباس نیز اهمیت بیشتری دارد.

رنگ های موجود در یک دایره رنگ به سه دسته رنگ های اولیه ثانویه و جانبی تقسیم می شوند. رنگ های ثانویه از ترکیب رنگ های اولیه با یکدیگر ساخته می شوند. رنگ های جانبی نیز از ترکیب یک رنگ اولیه و یک رنگ ثانویه حاصل می شوند. رنگ های اصلی عبارتند از قرمز، زرد و آبی. این سه رنگ سه ضلع یک مثلث را در دایره رنگ ها تشکیل می دهند. رنگ های ثانویه نیز عبارتند از نارنجی، بنفش و سبز. رنگ های جانبی نیز به همین صورت در محیط این دایره تقسیم شده اند.

تئوری رنگ و ست کردن رنگ لباس با دایره رنگ ‌ها

دمای رنگ ها

روشی دیگر برای دسته بندی رنگ های یک دایره رنگ بر اساس دمای آن ها می باشد. رنگ های گرم طیف های مختلف قرمز تا زرد هستند. رنگ های سرد نیز طیف های سبز تا بنفش را شامل می شوند. رنگ های خنثی اصطلاحا “بی رنگ” بوده و شامل مشکی، خاکستری، سفید، قهوه ای و دیگر طیف های این چهار رنگ می باشند. رنگ های گرم انرژی زا بوده و احساسات شادی و شعف را تحریک می کنند. در حالی که رنگ های سرد بیشتر حس آرامش را القا می کنند.

نقشه رنگ

در تئوری رنگ ها به ترکیب و استفاده از چند رنگ در کنار یکدیگر نقشه رنگ گفته می شود. ساده ترین نوع نقشه رنگ ترکیبی از دو رنگ دارای هارمونی می باشد. طرح های پیچیده تر تعداد رنگ های بیشتری را شامل شده که همگی حول محور یک رنگ اصلی انتخاب می شوند. شما با انتخاب یک نقشه رنگ می توانید رنگ هایی که در کنار یکدیگر زیبا به نظر می رسند را شناسایی کرده و ست کردن رنگ لباس با دایره رنگ ‌ها را به راحتی انجام دهید. نقشه رنگ از ترسیم خطوط و اشکال هندسی روی دایره رنگ حاصل می شود. برای درک بهتر این موضوع در ادامه مهم ترین انواع نقشه های رنگ را با یکدیگر مرور می کنیم.

تئوری رنگ و ست کردن رنگ لباس با دایره رنگ ‌ها

روش کار کردن با دایره رنگ

برای پیدا کردن رنگ های مناسب در دایره رنگ، کافیست از چند الگوی مشخص پیروی کنید. این الگوها در واقع اشکال هندسی مختلفی هستند که با قرار دادن آن ها روی دایره رنگ می توانید ترکیب های رنگی زیبایی را بیابید. در ادامه اصلی ترین این الگوها را با یکدیگر مرور می کنیم.

دایره رنگ چرخه رنگ

ست کردن لباس با رنگ های مکمل

رنگ های مکمل در دایره رنگ در نقطه مقابل یکدیگر قرار دارند. برای مثال قرمز/سبز، زرد/بنفش و یا آبی/نارنجی. رنگ های مکمل همیشه قابلیت ست شدن با یکدیگر را دارند. این رنگ ها در فاصله یکسانی از یکدیگر در دو طرف دایره واقع شده اند. اما نیازی به سخت گیری نیست. شما می توانید در زمان ست کردن رنگ های مکمل از رنگ های مشابه و نزدیک نیز استفاده کنید. این یکی از ترفندهایی است که طراحان ماهر از آن بهره می برند. برای مثال به جای ست کردن قرمز و سبز، می توانید از طیف تیره تر سبز مثل سبز زیتونی استفاده کنید. این باعث می شود علاوه بر حفظ هارمونی رنگ، استایل شما تنوع داشته باشد. در زمان ست کردن رنگ اگر رنگ های اصلی به نظرتان یکنواخت و کلیشه ای هستند، می توانید رنگ های ثانویه و یا جانبی را به صورت مکمل با یکدیگر ست کنید.

دایره رنگ چرخه رنگ

ست کردن لباس با رنگ های هم تراز

پیدا کردن رنگ های هم تراز در دایره رنگ ها کاری بسیار ساده است. رنگ های هم تراز رنگ هایی هستند که در دایره رنگ کنار یکدیگر واقع شده اند. برای ست کردن رنگ به این روش کافیست یکی از رنگ های دایره رنگ را انتخاب کرده و آن را با رنگ های سمت چپ و یا راست رنگ اولیه ست کنید. طیف های مختلف رنگ های نزدیک به هم همیشه برای ست کردن لباس عالی هستند. برای مثال قرمز، نارنجی قرمز،نارنجی زرد و نارنجی یک نمونه ست چهار رنگ به روش هم تراز می باشد که جلوه بسیار زیبایی به استایل شما خواهد داد.

دایره رنگ چرخه رنگ

ست کردن لباس با رنگ های سه گانه

شما می توانید با رعایت قانون رنگ های سه گانه، ترکیب رنگی زیبایی برای استایل خود در نظر بگیرید. رنگ های سه گانه هر ترکیب سه تایی از رنگ های موجود در دایره رنگ ها است که در فاصله یکسانی از هم قرار داشته باشند. این ترکیب سه تایی رنگ ها که سه ضلع یک مثلث را تشکیل می دهند می تواند ترکیب رنگ های اولیه و یا هر ترکیب سه تایی دیگری باشد. تنها به شرطی که فاصله رنگ ها با یکدیگر یکسان باشد. رنگ های سه گانه همیشه کنار یکدیگر جذاب به نظر رسیده و حس طراوت را منتقل می کنند.

دایره رنگ چرخه رنگ

رنگ های نیمه مکمل

برای یافتن رنگ های نیمه مکمل در یک دایره رنگ کافیست یک رنگ را انتخاب کنید. سپس دو رنگ سمت چپ و راست رنگ مکمل آن را انتخاب کنید. برای درک بهتر به شکل بالا توجه کنید. در کمال تعجب ست کردن رنگ ها با این روش نتیجه بسیار راضی کننده ای داشته و ترکیب رنگی چشم نوازی حاصل می کند. برای مثال در عکس بالا مشاهده می کنید که رنگ مکمل قرمز، سبز می باشد. دو رنگ کناری سبز، یعنی رنگ های سبز زرد و سبز آبی نیز در لباسی که رنگ غالب آن قرمز باشد بسیار شیک خواهند بود.

استایل های تک رنگ

رنگ های اصلی برای استایل های تک رنگ عالی هستند. ایده استفاده از تنها یک رنگ ساده به نظر می رسد، اما در صورتی که درست انجام شود بسیار شیک و مدرن به نظر می رسد. همچنین استفاده تنها از یک رنگ اندام شما را کشیده تر نشان خواهد داد. در صورتی که استایل های تک رنگ با سلیقه شما سازگار نیستند بهتر است از دیگر تکنیک های ست کردن رنگ لباس با دایره رنگ ها که به آن ها پرداختیم استفاده کنید.

انتخاب رنگ لباس مجلسی با توجه به رنگ پوست

ست کردن رنگ ها با توجه به رنگ پوست

قبل از ست کردن رنگ با دایره رنگ ها باید به یک نکته اساسی توجه شود و آن رنگ پوست است. سعی کنید رنگ هایی را برای ست کردن انتخاب کنید که با رنگ پوست شما همخوانی داشته باشند. رنگ های سرد مانند آبی و سبز تیره برای پوست های با رنگ سفید و یا زرد مناسب می باشند. رنگ های گرم نیز مانند طلایی و کهربایی برای پوست های تیره مناسب تر هستند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مطلب انتخاب رنگ لباس مجلسی با توجه به رنگ پوست را مطالعه نمایید.

به طور کلی می توان گفت با ترسیم متقارن اشکال هندسی مثلث، مربع، مستطیل و خط بر روی دایره رنگ ها می توان به ترکیب های رنگی دارای هارمونی دست پیدا کرد. برای جمع بندی و درک بهتر روش ست کردن رنگ ها در دایره رنگ به چند مثال زیر توجه کنید:

  1. رنگ هایی که درست کنار یکدیگر هستند. مانند زرد و زرد نارنجی؛ زرد و زرد سبز؛ بنفش و آبی بنفش.
  2. رنگ هایی که در زاویه 90 نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند. مانند زرد و قرمز نارنجی؛ آبی و قرمز بنفش؛ سبز و نارنجی.
  3. رنگ هایی که در نقطه مقابل یکدیگر واقع شده اند. مانند زرد و بنفش؛ آبی و نارنجی؛ قرمز و سبز.
  4. رنگ هایی که شکل T را تشکیل می دهند. مانند آبی، نارنجی و قرمز بنفش؛ زرد، بنفش و قرمز نارنجی؛ زرد، آبی سبز و قرمز نارنجی.
  5. رنگ هایی که شکل X را تشکیل می دهند. مانند آبی، نارنجی، قرمز بنفش و زرد؛ بنفش، آبی سبز و قرمز نارنجی.

تئوری رنگ و ست کردن رنگ لباس با دایره رنگ ‌ها

چند توصیه مهم هنگام ست کردن رنگ ها با یکدیگر

با رعایت قوانین تئوری رنگ و ست کردن لباس با دایره رنگ ها بدون شک می توانید استایل خود را یک مرحله ارتقاء داده و شاهد بهبود چشمگیر زیبایی و جذابیت ست های لباس خود باشید. رعایت نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم نیز خالی از لطف نیست. رنگ های خنثی تقریبا با هر رنگی قابل ست شدن هستند. برای مثال ست کردن رنگ های قهوه ای شکلاتی با آبی لاجوردی یا قرمز روشن ترکیب بسیار چشم نوازی را می سازند. سفید، مشکی، و طیف های مختلف آبی که در شلوارهای جین یافت می شوند نیز جزو رنگ های خنثی محسوب شده و با همه رنگ ها ست می شوند.

انتخاب رنگ اکسسوری

در خصوص اکسسوری می توان گفت که بهتر است به جای جواهرات رنگارنگ، برای کیف، کفش، کلاه و شال از رنگ های مختلف استفاده کرده و جواهرات ساده انتخاب کنید. جواهرات طلا را با لباس هایی که رنگ های گرم در آن ها استفاده شده است ست کنید. رنگ های گرم دارای تناژ زرد، طلایی و یا نارنجی می باشند. در مقابل نقره را با لباس های دارای رنگ های سرد ست کنید. رنگ های سرد نیز دارای تناژ آبی، صورتی و قرمز هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اکسسوری ها می توانید مطلب راهنمای انتخاب اکسسوری لباس مجلسی را مطالعه نمایید.

رنگ های هم خانواده

استفاده از رنگ های هم خانواده امری بسیار مهم است. سعی کنید رنگ های مربوط به یک خانواده را در کنار یکدیگر ست کنید. این یعنی رنگ های پاستلی را با دیگر رنگ های پاستلی و یا رنگ های خانواده سنگ های قیمتی را با دیگر رنگ های همین خانواده رنگ ست کنید. مهم است که رنگ اجناس مشابه را نیز با یکدیگر ست کنید. این یعنی اگر در استایل خود از جنس چرم استفاده کرده اید، بهتر است رنگ تمامی آیتم هایی که جنس آن ها چرم است را با یکدیگر ست کنید. برای مثال اگر رنگ کفش چرم شما تیره است، می بایست کمربند چرم شما نیز تیره رنگ باشد.

دیگر موارد استفاده

دایره رنگ ها می تواند به شما نحوه انتخاب صحیح رنگ را آموزش داده و سلیقه شما را دگرگون کند. شما می توانید از دایره رنگ و نقشه های رنگ تشریح شده در این مطلب نه فقط در زمان ست کردن لباس، بلکه در بسیاری از دیگر موقعیت ها نیز استفاده کنید. برای مثال شما می توانید برای انتخاب رنگ میکاپ و یا حتی ست کردن دکور منزل خود نیز از دایره رنگ استفاده کنید.

امیدواریم مطلب روش کار کردن با دایره رنگ نیز از مجموعه مطالب مجله مزون آیلار برای شما مفید واقع شده باشد. شما  می توانید با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش نظرات و یا در اینستاگرام مزون آیلار، ما را در بهبود کیفیت این مطالب یاری نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *